Menu
Sepet

Sık Sorulan Sorular

Mağaza başvurusu nasıl yapılıyor?

Müşteri grubunuzu seçip, ad/soyad, telefon, T.C. kimlik numarası, e-posta, vergi levhası ya da ticari faaliyet belgesi, imza ve kaşeli mağaza satış sözleşmesi, arkalı/önlü kimlik fotokopisi, şifre ve mağaza adı belirlemeniz gerekiyor. Bülten abonelik durumunuzu işaretledikten sonra sözleşmeleri okuyup kabul ettiğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Tüm belge ve bilgileri doğru şekilde ilettiğinizde mağaza ön başvurunuz tamamlanacaktır.

 

Mağaza başvurum henüz onaylanmadı, ne yapmalıyım?

Her mağaza başvurusu sırasında beyan edilen belge ve bilgiler tek tek incelenmektedir. Mağaza başvuru formunda eksik bilgi ya da belge girilmesi durumunda mağaza açılış başvurunuz tarafımıza eksik ulaşacağı için onaya gidilemeyecektir.

 

Mağaza başvurum onaylandı, şimdi ne yapmalıyım?

Mağaza başvurunuz sonrasında belirlediğiniz kullanıcı adınız ve şifreniz ile mağaza kontrol panelinize giriş yaparak mağazanızı yapılandırmanız gerekmektedir. Doğru ürünü doğru kategoriye ekledikten sonra, özgün içeriğinizi kaydederek ürün yönetimini de tamamlamış olacaksınız.

 

Ürün Onayı Nedir?

Ürün Onayı, siteye yüklediğiniz ürünün satışta olup olmadığını belirtir.

''Onay Bekliyor '' durumu, kategori yöneticisinin incelemesi ve onayı sonrasında ilgili kategori başlığında satışa açılır.

 

Kendi kargo anlaşmam ile gönderim sağlayabilir miyim?

Sisteme dahil olmuş olan tüm mağazaların kargo anlaşmalarını “kapıda ödemeli” olarak yapmış olması gerekmektedir. Oluşacak olan tüm siparişler için, kargo şubeniz üzerinden bu şekilde işlem yapmanız gerekmektedir.

 

Kargo Süreci Nasıl İlerleyecek?

Satın alınan ürünler, mağaza sahiplerinin taahhüt ettiği teslim süresinde (15 günü geçmemek kaydıyla) kargoya verilmelidir, aksi taktirde mağaza puanları düşecek ve 3 seferden fazla geç kargo teslimi yapılması durumunda cezai işlem uygulanacaktır. Mağaza sahipleri kargo ücretini satış politikalarına göre düzenleyebilir; alıcı öder, … üzeri ücretsiz kargo ya da ücretsiz gönderim gibi. Alıcı, kargo eline ulaştığında içeriğini kontrol ederek ödemesini kargo görevlisine yapacaktır. Satıcılar, mağaza yönetim panelinde, kargo ayarları bölümünde “ağırlık/hacim bazlı kargo” bölümünü kendi kargo anlaşmasına göre düzenlemelidir. Bu sayede alıcı, kapıda ne kadar kargo ücreti ödeyeceğini görecektir.

 

Ürünüm kargoda hasarlandı. Tazmin sürecini nasıl başlatabilirim?

Çıkışını yapmış olduğunuz üründe taşıma esnasında hasar/kırık/kayıp vb. olması durumunda, alıcınızın ürünü teslim alırken kargo görevlisi ile birlikte kontrol etmesi ve ilgili durumu “hasar tespit” tutanağı ile kanıtlaması gerekir. İlgili tutanak doğrultusunda çıkış yapmış olduğunuz kargo şubesi ile tazmin işlemini başlatabilirsiniz.
Not: Değerli eşya, sıvı ve cam ürünler tazmin kapsamına girmemektedir.

 

Uygun olmayan içerik satışı yapan firmalarla ilgili yaptırım var mı?

Yasaklı ürünler kapsamında satış yapmak isteyen firmalar başvuru aşamasında elenmektedir. Onay sonrası sürecin suiistimali tespit edilmesi durumunda mağazanın satışı durdurulur ve sistemden çıkışı sağlanır.